Руските сили вероятно са започнали артилерийската и дронова подготовка на бойното поле за очакваната пролетно-лятна офанзива през 2026 г. в Донецка област. Те обстрелваха Биленка (на около 14 километра от фронтовата линия и непосредствено североизточно от Краматорск, северния край на Крепостния пояс - серия от укрепени градове, които представляват гръбнака на украинската отбрана в Донецка област от 2014 г. насам) на 26 и 27 февруари.
Това пишат от Института за изследване на войната (ISW).
Руската сухопътна офанзива за превземане на Крепостния пояс вероятно ще бъде многогодишно оперативно усилие, което би струвало на руското военно командване значително време, човешки ресурси и ресурси. Руските сили досега не са били в състояние или не са желаели да концентрират ресурсите, необходими за решителна настъпателна операция, особено срещу Крепостния пояс.
Според съобщенията Русия разширява усилията си за набиране на персонал във висши учебни заведения, за да обслужва руските сили за безпилотни системи (СБС). Руската служба на BBC съобщи на 27 февруари, че руското Министерство на отбраната (МО) е разширило усилията си за набиране на персонал до най-малко 95 образователни институции в цяла Русия и е оказало натиск върху студентите да подпишат договори с МО по време на лични срещи в 90 от тези институции.
Руската служба на BBC отбеляза, че 95-те образователни институции не включват институции, в които руското МО провежда "непряко набиране на персонал", като например откриване на центрове за безпилотни системи в руски университети.
Руската служба на BBC отбеляза, че руските университети публикуват обяви за набиране на персонал, което вероятно ще привлече повече студенти да подпишат договори с МО. Базираният в Германия руски опозиционен медиен канал Echo съобщи на 26 февруари, че руското МО набира студенти от най-малко 57 университета и 13 колежа и технически колежи в 24 федерални субекта, включително окупирания Крим, и е разширило кампанията си за набиране на персонал, за да включи всички студенти, а не само тези, които се представят зле в академичните си резултати. "Ехо" отбеляза, че руското Министерство на отбраната обещава на студентите, че ще служат само в подразделения на ВВС на САЩ (предпочитана военна професия, която е свързана с по-нисък риск за живота и крайниците от пехотата), но поне някои от договорите съдържат формулировка, която би позволила на Министерството на отбраната да изпраща новобранците във всяко руско военно подразделение, а не само в подразделение на ВВС на САЩ.
"Ехо" съобщи, че руското Министерство на отбраната използва тактика на "моркова и тоягата", като предлага обезщетения, включително високи заплати, гарантирана една година служба, образователни стипендии и опрощаване на студентски дългове, а също и като принуждава и заплашва студентите да подпишат договори. Руското опозиционно издание "Медуза" съобщи на 26 февруари, че Новосибирският колеж по транспортни технологии "Николай Лунин" е организирал тридневна прожекция на пропагандни филми за руснаци, които уж са "предали" Русия, защото студентите са отказали да се явят доброволно на военна служба.
Руското Министерство на отбраната започна набиране на персонал, насочени към неуспешно представящи се руски студенти, през декември 2025 г. и започна да разширява тези усилия през януари 2026 г.
Руското Министерство на отбраната може да набира конвенционалните руски военни със студенти новобранци. Руските сили изпитват все по-големи затруднения с постигането на целите за набиране на персонал, като процентът на жертвите в Русия надминава процента на набиране на персонал през януари 2026 г., за първи път от началото на войната.
Кремъл продължава да предприема мерки срещу провоенни фигури в информационното пространство, които не може напълно да подчини на държавния контрол, като част от по-широките усилия за консолидиране на информационното пространство под контрола на Кремъл. Руските правоохранителни органи обявиха на 27 февруари, че руските власти са задържали основателя и бивш главен редактор на руския информационен сайт "Реадовка" Алексей Костильов по подозрение в "измама в голям мащаб".
Говорител на разследването заяви пред ТАСС, че руските власти подозират Костильов в присвояване на приблизително един милиард рубли (около 13 милиона долара) от руското Министерство на отбраната (МО) по време на изпълнение на държавни договори.
На 25 февруари руски дрон се е приближил до френския самолетоносач "Шарл дьо Гол" в шведското пристанище Малмьо. Шведските въоръжени сили съобщиха на 27 февруари, че руският кораб за радиоелектронно разузнаване (SIGINT) "Жигулевск" е изстрелял дрон незаконно, докато е бил в шведски териториални води в пролива Йоресунд по време на посещението на "Шарл дьо Гол" в Малмьо.
Шведските въоръжени сили добавиха, че близък шведски патрулен кораб е наблюдавал изстрелването на дрона и е предприел контрамерки, след което е загубил контакт с него.
Шведският министър на отбраната Пал Йонсон заяви пред шведския вестник SVT на 26 февруари, че руският дрон се е приближил до "Шарл дьо Гол", докато е бил акостирал в Малмьо, Швеция, на 25 февруари, вероятно нарушавайки шведското въздушно пространство.
Говорителят на френския Генерален щаб полковник Гийом Верне заяви пред AFP на 26 февруари, че шведска система е заглушила дрона на около седем морски мили (около 13 километра) от "Шарл дьо Гол".
Неидентифицирани дронове са прелетели над френска база за ядрени подводници през декември 2025 г.
Подобни въздушни нахлувания във въздушното пространство на НАТО вероятно са с цел разузнаване на известни европейски военни бази, оборудване и отбранителна инфраструктура.
ISW продължава да оценява, че Русия все по-често участва в тайни и явни атаки срещу Европа и че продължаващите руски и предполагаеми руски нарушения на въздушното пространство вероятно са част от усилията на Русия "Фаза нула" - по-широките информационни и психологически усилия на Русия за създаване на условия, целящи да се подготвят за евентуална война между НАТО и Русия в бъдеще.
Руските сили вероятно са използвали бял фосфор в Константиновка и може би са засегнали цивилни райони в нарушение на международното право. Геолокиран видеозапис, публикуван на 27 февруари, показва руски удар с боеприпаси, които изглеждат като бял фосфор, срещу югозападна Константиновка, Донецка област.
Украинска бригада, действаща в посока Константиновка, съобщи, че руските сили са използвали бял фосфор при удара и веднага след това са ударили района с управлявана планираща бомба FAB-1500.
Въпреки че ISW не може да оцени дали в засегнатата зона е имало цивилни, украинската бригада съобщи, че в Константиновка остават около 2000 цивилни. Протокол III към Конвенцията за конвенционалните оръжия забранява използването на запалителни оръжия, като бял фосфор, срещу цивилни цели или в райони с концентрация на цивилни.
Руските сили са използвали бял фосфор и запалителни боеприпаси, за които се твърди, че са в нарушение на международното право в Украйна и преди.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Шопо
Коментиран от #24, #25, #40, #45
08:17 28.02.2026
4 ЕЛЕМЕНТАРНА ПРОПАГАНДА
08:17 28.02.2026
5 Демократ
08:17 28.02.2026
6 Факт
Коментиран от #39
08:18 28.02.2026
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ
НА РУСКОТО ВОЕННО ИЗКУСТВО
.......
НАПРАВО СИ ГИ ХВАЛЯТ :)
Коментиран от #29
08:19 28.02.2026
12 Шаломов
08:19 28.02.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Си гол като
До коментар #8 от "Требва":
Пушка , ще пращаш ?08:20 28.02.2026
17 Дрожда Парцаля Гробе
Хляб да има и лопати и продължаваме
Коментиран от #56
08:21 28.02.2026
18 Путин
До коментар #13 от "Фейк на часа":
Защото съм евреин западнофил и винаги ще пазя запада като очите си.08:21 28.02.2026
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 ЧЕТЕНЕТО НА ПОДОБНИ СТАТИИ
08:24 28.02.2026
22 Дас Хаген
Коментиран от #57
08:25 28.02.2026
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Купейка
До коментар #3 от "Шопо":
Ами отивай на фронта може да победите08:25 28.02.2026
25 Тошо
До коментар #3 от "Шопо":
Ако разчита на нас Зеленски да му помагаме, най-много да му откраднем златните клекала.08:25 28.02.2026
26 Наблюдател
Коментиран от #31
08:27 28.02.2026
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Тихо πръдляк!
До коментар #15 от "Тома":
Не си компетентен.08:27 28.02.2026
29 Хвалят ги Никой не дава по света
До коментар #11 от "АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ":
70000 жертви за град от 2500 душиХахахахаха
Коментиран от #52
08:27 28.02.2026
30 Гоце Делчев
08:28 28.02.2026
31 Руската пропаганда
До коментар #26 от "Наблюдател":
Има за цел глупака.Коментиран от #54
08:28 28.02.2026
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Баш Хайдутин и действащ комунист
08:30 28.02.2026
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Ха ха. Плъх смотан
До коментар #32 от "Механик":
Русофили сте шепа дърти изкудялници и 2,3 платени копейки.08:38 28.02.2026
38 Ти русофил ли си?
До коментар #32 от "Механик":
Руски език говориш?В Русия живял ли си?
Из Русия бил ли си? Мурманск? Перм? Владивосток?
Руски книги четеш? Филми? Музика?
Разлика между русофил и путинофил правиш ли? Може ли човек да е путинофоб, русофил и навалнифил?
Нещо да правиш за българо-руската дружба освен да се хвалиш, че би прислужвал на всеки руснак?
Нещо руско да имаш? Ладичка караш ли?
Коментиран от #42, #46, #51
08:38 28.02.2026
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Гагаузин
До коментар #3 от "Шопо":
Давай отивай .Земи и вашите .
08:41 28.02.2026
41 За протокола
"Експлозии са били чути в центъра на Техеран, като се е виждал и дим, според кореспондент на Ал Джазира на място.
Няколко ракети са поразили Университетската улица и района Джомхури в Техеран, съобщи информационна агенция Фарс."
Коментиран от #48, #49
08:42 28.02.2026
42 аz СВО Победа 80
До коментар #38 от "Ти русофил ли си?":
Накратко:Русофилите сме в Интернет!20 човека опазихме МОЧАТА:
🤣🤣🤣
Коментиран от #47
08:43 28.02.2026
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 нннн
08:45 28.02.2026
45 Само аз ли, винаги като чета докладите
До коментар #3 от "Шопо":
на ISW оставам с впечатлението, че Украйна, запада и НАТО са от добрите и побеждаващите, а руснаците са от лошите и губещите? И разбира се, подкрепям добрите, което е нормално!Или и при вас, също е така???
Коментиран от #55
08:45 28.02.2026
46 В България няма русофили!
До коментар #38 от "Ти русофил ли си?":
В България има руски подлоги.Русофил е бил капитан Петко войвода.
Спас Турчев го е излекувал.
Коментиран от #53
08:46 28.02.2026
47 Ще видиш
До коментар #42 от "аz СВО Победа 80":
Само да се ненаМочаш у гащите .100 % деда ти е бил партиен секретар , а баща ти комсомолски такъв .
Знам ви и кътните зъби .
08:48 28.02.2026
48 Извън протокола
До коментар #41 от "За протокола":
Сега са заети,с по-важна дейност!Ежедневната русофобска пропаганда...!
08:48 28.02.2026
49 маке..
До коментар #41 от "За протокола":
Дано тегеране ударад пистата с авионите-цистерни08:48 28.02.2026
50 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #20 от "777":
Те укрите и свой те си тела не прибират. Само отрязаат, я крак, я ръка, я глава, за да ги предоставят КАТО доказателство че човека е мъртъв, за плащанията. Скоро го писаха англичаните. НЕ Руснаците!!!08:49 28.02.2026
51 Костас
До коментар #38 от "Ти русофил ли си?":
Ас кара Лада Нива. Ходи с нея в маслиновата моя горичка. Друг кола там не може минава.08:50 28.02.2026
52 Този коментар е премахнат от модератор.
53 а ма..
До коментар #46 от "В България няма русофили!":
А бгбандерските русофоби яко кльопадь от жлътото напеефтьскио,а русуфилите им носат..добавку08:51 28.02.2026
54 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #31 от "Руската пропаганда":
Да, точно вас има за цел. Но вие сте необучаеми.Умните хора по принцип са русофили. Американците обаче ви знаят цаката, като ви дадът Малко пари и сте готови да ви обърнат хастараКоментиран от #58
08:52 28.02.2026
55 Кога спрях да чета анализи от ISW..?!
До коментар #45 от "Само аз ли, винаги като чета докладите":
Когато публикуваха Чутовният си бисер :,,Украинският КонтраНаступ е в застой,поради високата и гъста тревна растителност на фронта!"
Край на цитата...
08:52 28.02.2026
56 Лука
До коментар #17 от "Дрожда Парцаля Гробе":
Русия отговаря на почти всички критерии за фашистка държава. Не спори а чети за фашизма !Коментиран от #59
09:05 28.02.2026
57 Лука
До коментар #22 от "Дас Хаген":
Гледа ли олимпииските игри,да видя рашистки флаг ?09:08 28.02.2026
58 Путин е като хитлер но е в зародиш
До коментар #54 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":
Русия е на Ченгис хан .Коментиран от #60
09:12 28.02.2026
59 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #56 от "Лука":
Не Русия, а ти отговаряш за критериите за кръгъл и объл....., половая глава си само за ядене. Англосаксонския нацизъм няма стигане.Твоите критерии за нацизъм са писани от ISW.
Не чети Евангелието КАТО..
09:12 28.02.2026
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 Коста
09:34 28.02.2026